1 października we współpracy z Akademią Zarządzania – projektem Ministra Sportu i Turystyki a realizowanym przez Instytut Sportu, Centrum Wyzwań Społcznych organizowało seminarium o dobrym rządzeniu w polskich związkach sportowych. Oprócz prezentacji praktyk z innych krajów i informacji o dobrym rządzeniu w kontekście międzynarodowym kluczową częścią seminarium były warsztaty z przedstawicielami związków, którzy licznie przybyli na PGE Stadion Narodowy.

National Sports Governance Observer i Akademia Zarządzania Sportem - spotkanie na PGE Narodowym

W ramach warsztatów celem było zdefiniowanie wewnętrznych i zewnętrznych uwarunkowań pracy związków w kontekście wdrażania wytycznych z Kodeksu Dobrego Zarządzania Związkiem Sportowym – dokumentem pozalgislacyjnym wydanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, który ma jednak oddziaływać na finansowanie związków ze środków publicznych. Co moim zdaniem było szczególnie interesujące – próbowaliśmy wraz z przedstawicielami związków określić, co konkretnie pomogłoby związkom wdrożyć określone zasady. Konkretne rozwiązania sugerowali też zagraniczni goście, przedstawiając sytuacje z Belgii, Wielkiej Brytanii czy Australii, w których również wprowadzano kodeksy dobrego rządzenia – i które były inspiracją naszego MSiT.

prezentacja wyników analizy good governance / dobrego zarządzania w związkach sportowych w Polsce

Dlaczego warsztaty były istotne? Moim zdaniem dały przedstawicielom związków głos w odniesieniu do założeń Kodeksu. Bez dodatkowych narzędzi wdrożenie części wytycznych z Kodeksu Dobrego Zarządzania nie uda się w krótkim okresie i należy się zastanowić, jak efektywnie wspomóc związki w procesie stawania się lepiej rządzonymi organizacjami. Nie można też nieuwzględnić otoczenia związku w kontekście tych zmian – podobna analiza urzeczywistni ten proces.

Zapraszam do wysłuchania rozmowy z Aleksandrą Gołdys o wnioskach z warsztatów.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *