Doradzam, edukuję i wspieram w rozwoju strategii i projektów odpowiedzialności społecznej w organizacjach sportowych i działających poprzez sport. Dobrze rozumiem wyzwania i szanse CSR w sporcie w Polsce.

Dlaczego warto się interesować tematem odpowiedzialności społecznej w organizacjach sportowych?

Sport ma olbrzymi potencjał wpływu społecznego, jednocześnie organizacje mają specyficzne wyzwania odnośnie CSR, wynikające choćby z dużej liczby zróżnicowanych interesariuszy czy wielkości i regularności organizowanych imprez. Organizacje sportowe mają wpisaną odpowiedzialność w charakterystykę swoich produktów. Rzadko jednak działają myślą o odpowiedzialności strategicznie. CSR w sporcie w Polsce jest też powszechnie rozumiany przez pryzmat dobroczynności, co nie wpisuje się w jej aktualne definicje.

Strategie i celowe myślenie o odpowiedzialności społecznej można policzyć na palcach jednej ręki. Pojedyncze polskie organizacje widzą zaangażowanie w CSR jako przewagę konkurencyjną i korzystają na tym – również biznesowo.

Mocne strategie i programy CSR w sporcie

Jestem ekspertem od wykorzystania wartości publicznej sportu oraz odpowiedzialności społecznej i dobrego rządzenia w organizacjach sportowych.

Moje najważniejsze doświadczenie to podjęcie i ciągłe koordynowanie największej inicjatywy dotyczącej promocji CSR w sporcie w Polsce.

Analiza odpowiedzialności społecznej profesjonalnych klubów sportowych to projekt, który rozpocząłem w 2017 pracując w Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego (w partnerstwie z Uniwersytetem Łódzkim, Instytutem Sportu, AWF Warszawa i AWF Wrocław). W jego ramach zrealizowaliśmy już m. in. analizy CSR klubach PKO BP Ekstraklasy (w czterech sezonach), a także w klubach Fortuny 1 Ligi i większości innych dużych lig zawodowych w Polsce. Ten projekt odbywa się w partnerstwie z ligami i angażuje przedstawicieli klubów m. in. poprzez wywiady (już ponad 100!) i dawanie informacji zwrotnych badaczom o wynikach badania. Jest on najobszerniejszym źródłem o CSR w klubach sportowych w Polsce. To inicjatywa rozpoznawana – np. wynikom ostatniej edycji w PKO BP Ekstraklasie poświęcono program w Canal+Sport.

Rozszerzając projekt współprowadziłem np. szkolenie dotyczące odpowiedzialności społecznej dla przedstawicieli klubów Fortuny 1 Ligi.

Założyłem też platformę Sportimpakt, która edukuje o odpowiedzialności społecznej w sporcie m. in. poprzez wywiady z ekspertami i obszerne artykuły. W jej ramach organizowałem np. spotkanie Odpowiedzialne Zarządzanie Organizacją Sportową.

Aktualne międzynarodowe wyzwania z odpowiedzialnością społeczną w sporcie znam z zaangażowania w projekty badawczo – lobbingowe w obszarze dobrego zarządzania sportem m. in. w związkach sportowych – National Sports Governance Observer (koordynator – Play the Game, 2018-19), agencjach antydopingowych – National Anti-doping Governance Observer (koordynator – Play the Game, 2019-21), odnośnie zatrudnienia zawodników – EMPLOYS Understanding, Evaluating, and Improving Good Governance (koordynator – Niemiecki Uniwersytet Sportowy w Kolonii, 2021-22).

Wreszcie – bardzo dobrze poznałem polski sektor sportowy, o czym świadczy np. współkoordynowanie opracowania diagnozy i programu rozwoju sportu dla miasta Wrocław.

Ta wiedza i doświadczenie sprawia, że mam dobre rozeznanie w odpowiedzialności społecznej w polskich organizacjach sportowych, trendach międzynarodowych i dobrych praktykach. Mam też doświadczenie we opracowywaniu i wdrażaniu polityk w tym obszarze.

Zapraszam do kontaktu.