Od ośmiu lat pracuję w obszarze badań i doradztwa dla dużych organizacji sportowych albo zajmujących się sportem w obszarze wpływu społecznego, odpowiedzialności społecznej i dobrego rządzenia, w kraju i poza jego granicami. Realizuję większość tych działań w ramach dwóch inicjatyw: Sportimpakt i fundacji Institute for Sport Governance. Jednocześnie jestem związany z polskimi uczelniami – wcześniej z Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie koordynowałem programy w obszarze sportu, a aktualnie – z Akademią Wychowania Fizycznego w Warszawie. Jestem też członkiem Zespołu Naukowego POLADA (Polskiej Agencji Antydopingowej) i koordynatorem sieci Active Healthy Kids Global Alliance w Polsce. Interesują mnie działania pionierskie i o szerokim wpływie społecznym.

Sportimpakt

W Sportimpakt wspieramy przede wszystkim ambitne organizacje, które chcą osiągać wpływ społeczny poprzez sport i edukujemy o osiąganiu tego wpływu. Ta jednostka wyrosła z doświadczeń Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego i Projektu Społecznego 2012, w których zgromadziliśmy unikalną wiedzę w obszarze wykorzystania potencjału do wpływu sportu (pierwsze ewaluacje programów ministerialnych, dokumenty strategiczne dla miast i województw). W ramach Sportimpakt m. in. przeprowadziliśmy pierwszą w Polsce analizę odpowiedzialności społecznej profesjonalnych klubów sportowych pod patronatem m. in. Ekstraklasy, Ekstraligi czy Plusligi. Ten projekt wciąż się rozwija, jest punktem odniesienia względem odpowiedzialności społecznej w polskim sporcie. Sportimpakt to też największa baza wiedzy o odpowiedzialności społecznej w sporcie i oddziaływaniu społecznym poprzez sport w Polsce.

Sportimpakt - ewaluacje i badania wpływu społecznego sportu
Sportimpakt w Fair Play Programie Młodzieżowego Stowarzyszenia Inicjatyw Sportowych

Institute for Sport Governance

Jestem członkiem zarządu i współzałożycielem powstałej w 2019 fundacji Institute for Sport Governance, zajmującej się dobrym rządzeniem i odpowiedzialnością społeczną w sporcie wyczynowym. To organizacja, która w 2021 była w Polsce największym grantobiorcą międzynarodowych projektów z obszaru sportu w programie Erasmus+ Sport i realizuje obecnie projekty z zakresu dobrego rządzenia w sporcie z m. in. z ministerstwami krajów UE odpowiedzialnymi za sport czy najlepszymi uczelniami w Europie i na Świecie, jak Niemiecki Uniwersytet Sportowy w Kolonii czy Uniwersytet w Utrechcie. Projekty, które realizowałem w ramach fundacji dotyczą dobrego rządzenia w odniesieniu do zatrudnienia sportowców, ich ochrony socjalnej czy dobrych praktyk w zarządzaniu sportem na poziomie polityk miejskich.

Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego

Jednocześnie w ciągu ostatnich 9 lat pracuję na polskich uczelniach. Do 2021 pracowałem na Uniwersytecie Warszawskim – w Centrum Wyzwań Społecznych, gdzie miałem szansę pracy dla podmiotów, które na polskim rynku robią coś unikalnego, pomagając im swoim doświadczeniem badawczym i wiedzą w osiąganiu wyników – przede wszystkim wpisujących się w ich wpływ społeczny. W ramach tej jednostki pracowałem m. in. dla Benefit Systems SA. (największa firma w branży fitness w Polsce). Tam też uczestniczyłem w pierwszych ewaluacjach programów Ministerstwa Sportu i Turystyki w Polsce (m. in. Mały Mistrz, Animator Sportu Dzieci i Młodzieży czy MultiSport).

W ramach pracy na Uniwersytecie koordynowałem w Polsce kluczowe projekty międzynarodowe (National Sports Governance Observer, National Sports Anti-doping Governance Observer, których koordynatorem była duńska organizacja Play the Game oraz Active Healthy Kids Global Alliance). To projekty silnie oddziałujące na obszar zarządzania sportem również w Polsce.

Zarządzanie sportem w związkach sportowych
Warsztaty z przedstawicielami polskich związków sportowych w ramach projektu National Sports Governance Observer

Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie

Od 2020 pracuję na stanowisku adiunkta badawczo-dydaktycznego na warszawskim AWF-ie w Katedrze Zarządzania, Organizacji i Ekonomii. Na uczelni prowadzę zajęcia dotyczące zarządzania sportem a także prowadzę badania naukowe. Promuję prace studentów dotyczące odpowiedzialności w sporcie, dobrego rządzenia i marketingu sportu.

Inne długoterminowe współprace

W interesujących projektach pracuję poza wcześniej wymienionymi podmiotami. Regularnie współpracuję ze stowarzyszeniem Trenuj Bycie Dobrym (wcześniej Młodzieżowe Stowarzyszenie Inicjatyw Sportowych) i Fundacją V4Sport. Pod koniec 2019 współkoordynowałem diagnozę sportu dla Miasta Wrocław, prowadzoną przez Fundację V4Sport a w 2021 i 2022 opracowanie programu rozwoju sportu i aktywności fizycznej w tym mieście. Stowarzyszenie Trenuj Bycie Dobrym (jedyny w Polsce grantobiorca Fundacji UEFA i FIFA) wspieram w obszarze ewaluacji jej programów – przede wszystkim programu Fair Play. W przeciągu naszej współpracy miałem okazję obserwować, jak program Fair Play niewielkiej inicjatywy znacznie rozszerzył skalę swojej działalności, co obrazują jego partnerzy (jak PZPN w 2024) czy finansujące organizacje (fundacje UEFA czy FIFA).

Strategia rozwoju sportu dla miasta Wrocław
Warsztaty w siedzibie Fundacji V4Sport w ramach opracowywania diagnozy sportu dla miasta Wrocław

Kluczowe doświadczenia

2020 – obecnie Adiunkt naukowo-badawczy na Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie

2020 – obecnie Współzałożyciel i członek zarządu Fundacji Institute for Sport Governance

2016 – obecnie Założenie i koordynacja platformy Sportimpakt promującej społeczny wpływ sportu

2014 – 2021 Praca w różnych rolach w Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie zajmowałem się badaniami sportu i pracą na rzecz dużych organizacji sportowych

Kluczowe projekty zagraniczne

2024 – obecnie Menedżer w projekcie Good Practice for Active Lifestyles in Local Sports Policies (ALLSTARS) koordynowanym przez Niemiecki Uniwersytet Sportowy w Kolonii, po stronie Fundacji Institute for Sport Governance. Celem projektu jest wzrost uczestnictwa w sporcie (powszechnym) tych warstw społeczeństwa, które są w nim zwykle niedostatecznie reprezentowane lub wykluczone. Ma się to dokonywać poprzez identyfikację i zrozumienie dobrych praktyk w zakresie integracji i włączenia w sport w szczególności marginalizowanych grup społecznych, lepsze zrozumienie i popularyzacja proceduralnych i instytucjonalnych wymiarów takich polityk i programów.

2023 – obecnie Menedżer w projekcie Assessing, Evaluating and Implementing Athletes’ Social Protection in Olympic Sports (SOPROS), koordynowanym przez Niemiecki Uniwersytet Sportowy w Kolonii, po stronie Fundacji Institute for Sport Governance. Celem projektu jest promowanie integralność i i wartości w sporcie poprzez ocenę, ewaluację i implementację ochrony socjalnej zawodników w dyscyplinach olimpijskich.

2021 – 2023 Menedżer w projekcie Understanding, Evaluating, and Improving Good Governance in the Employment Relations of Athletes in Olympic Sports in Europe (EMPLOYS), koordynowanym przez Niemiecki Uniwersytet Sportowy w Kolonii, po stronie Fundacji Institute for Sport Governance. Projekt zakłada porównanie uwarunkowań zatrudnienia sportowców w krajach UE i wypracowania rekomendacji na poziomie UE.

2021 – 2023 Badacz w projekcie Athletes 4 Society: empowering the public value of sport through athletes as role models (Athletes4Society) koordynowanym przez Vrije University w Brukseli, po stronie Fundacji Institute for Sport Governance. Projekt zakłada zrozumienie odbioru wpływu społecznego sportu wyczynowego w 7 krajach UE, m.in. z perspektywy mieszkańców, zawodników czy związków sportowych, jak również poznanie dobrych praktyk tego wpływu.

2019 – 2021 Badacz w projekcie National Anti-Doping Governance Observer (NADGO) koordynowanym przez Play the Game, po stronie Uniwersytetu Warszawskiego. Projekt zakładał opracowanie narzędzia i analizę dobrego rządzenia (good governance) w narodowych agencjach antydopingowych. Analizowałem w nim m. in. POLADA czy NADO z Norwegii, Kenii, Indii, Bułgarii czy Słowacji. Wyniki tej analizy można przeczytać tutaj.

2017 – 2018 Badacz w projekcie National Sports Governance Observer (NSGO) koordynowanym przez Play the Game, po stronie Uniwersytetu Warszawskiego. Polegał on na analizie dobrego rządzenia w narodowych związkach sportowych. Wyniki dotyczące polski można przeczytać tutaj.

2016 – obecnie Koordynator projektu Global Matrix w Polsce (sieć Active Healthy Kids Global Alliance), w porozumieniu z Fundacją V4 Sport. Projekt zakłada międzynarodową analizę porównawczą czynników charakteryzujących aktywność fizyczną dzieci i młodzieży. O projekcie można przeczytać tutaj.

Kluczowe projekty krajowe

2019 – 2022 Współkoordynacja diagnozy i programu rozwoju sportu i aktywności fizycznej we Wrocławiu, na zlecenie Urzędu Miasta w ramach współpracy z Fundacją V4 Sport. Program jest pierwszym w Polsce dokumentem kompleksowo podchodzącym do upowszechniania aktywności fizycznej.

2018 – obecnie – Ewaluacja projektu Fair Play Program realizowanego przez Młodzieżowe Stowarzyszenie Inicjatyw Sportowych (Aktualnie – Stowarzyszenie Trenuj Bycie Dobrym). Ten projekt wykorzystuje sport w celu osiągania różnorodnych celów społecznych m. in. rozwoju kompetencji życiowych zaangażowanych wolontariuszy.

2017 – obecnie – Rozpoczęcie i koordynacja projektu Analiza odpowiedzialności społecznej profesjonalnych klubów sportowych w ramach Sportimpakt a następnie Institute for Sport Governance. Projekt zakłada analizę i promocję odpowiedzialności społecznej w polskim sporcie.