Wraz z końcem czerwca zakończyliśmy projekt National Anti-Doping Governance Observer (NADGO). Koordynatorem projektu była duńska organizacja Play the Game, a ja reprezentowałem w nim Uniwersytet Warszawski – jednego z głównych partnerów. Inicjatywa była współfinansowana z grantu Erasmus+ Sport i trwała od początku 2019 do połowy 2021.

Raport można pobrać tutaj. Raport dotyczący good governance w POLADA, przetłumaczony na język polski można pobrać tutaj.

Celem projektu jest wsparcie krajowych organizacji zajmujących się antydopingiem w podnoszeniu przez nie jakości dobrego rządzenia czyli m. in. transparentności operacyjnej i dotyczącej samych działań w antydopingu, demokratyczności, sprawozdawczości, niezależności i odpowiedzialności społecznej związanej w obszarze antydopingu. Miało się to dokonywać poprzez opracowanie narzędzia umożliwiającego benchmarking rządzenia, wymianę doświadczeń między organizacjami i rekomendacje badaczy. Narzędzie ma dać szansę specyficznym organizacjom na mierzenie dobrego rządzenia, jako punktu wyjściowego do dalszych działań.

Metodologicznie praca bazowała na wypracowanym wcześniej schemacie analizy dobrego rządzenia w organizacjach sportowych – schemacie sprawdzonym w dwóch wcześniejszych, głośnych projektach Play the Game: The Sports Governance Observer i National Sports Governance Observer (w którym, wraz z Aleksandrą Gołdys reprezentowaliśmy Uniwersytet Warszawski).

W projekcie NADGO oprócz Play the Game i Uniwersytetu Warszawskiego partnerami byli m. in. Niemiecki Uniwersytet Sportowy w Kolonii, organizacje antydopingowe z Niemiec, Polski, Słowacji, Irlandii czy Danii, iNADO oraz międzynarodowe organizacje zrzeszające sportowców.

Wyniki POLADA w projekcie NADGO

W NADGO oprócz opracowania narzędzia dokonaliśmy analizy agencji antydopingowych będących partnerami w projekcie m. in. POLADA (organizacja zajmująca się antydopingiem w Polsce) czy NADA (w Niemczech). Dodatkowo, w ramach dodatkowego zadania powierzonego mi przez Play the Game prowadziłem analizę dobrego rządzenia wśród agencji z Norwegii, Indii, Bułgarii i Kenii. Wyniki tej analizy już są dostępne na stronach organizacji. Konferencję i start głównego raportu przewidziano na jesieni 2021. Zapis sympozjum online, m. in. z udziałem Richarda McLarena czy Davida Howmana, podsumowującej wstępne wyniki jest dostępny jest TUTAJ.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *