W tym tygodniu opublikowałem kurs online o wdrażaniu CSR w organizacjach sportowych. Kurs jest skierowany do liderów z branży sportu i przedstawicieli podmiotów pracujących z organizacjami sportowymi, którzy chcą rozwijać wiedzę w obszarze CSR. 

Dlaczego ten temat? 

W naszych analizach społecznej odpowiedzialności w PKO BP Ekstraklasie widać, że, przynajmniej w odniesieniu do zakresu działań w obszarze CSR, te największe organizacje sportowe w Polsce wpadły w pewną stagnację. 

W innych ligach pojęcie społecznej odpowiedzialności jest znane rzadko lub rozumiane bardzo wybiórczo (zwykle – wiązane z działalnością dobroczynną, ewentualnie zaangażowaniem w działania na rzecz kibiców). 

Osobiście, gdy ponad pięć lat temu publikowaliśmy pierwszy raport o społecznej odpowiedzialności profesjonalnych klubów sportowych, spodziewałem się jednak wyraźnego progresu zainteresowania tym zagadnieniem w sporcie. 

O ile jednak na pewno możemy mówić o dobrych praktykach, to zmiana na poziomie świadomości i strategii na poziomie ligi po prostu się nie dokonała. 

Zewnętrzna presja 

W najbliższym okresie zwiększy się presja na organizacje sportowe odnośnie ich społecznej odpowiedzialności, zrównoważonego rozwoju czy ESG. Wynika to m. in. z presji międzynarodowych związków sportowych na krajowe związki, które aby realizować wymagane działania wpisujące się w społeczną odpowiedzialność, zrównoważony rozwój czy ESG będą musiały też zaangażować do tego kluby. 

Taki proces za chwilę dokona się w PZPN, gdzie opracowywany jest dokument FSR (football social responsibility – termin UEFA), o czym na jednym z naszych webinarów o CSR i ESG w polskim sporcie informowała przedstawicielka tej organizacji.

Większa będzie też presja prywatnych sponsorów, którzy sami, poprzez dyrektywę CSRD, będą zobowiązani do raportowania pozafinansowego. Coraz intensywniejsza będzie konkurencja o pieniądze publiczne (szczególnie samorządowe) w związku presją finansową na polski samorząd. Konsumenci sportu, również w Polsce coraz częściej zwracają uwagę na odpowiedzialność swoich organizacji (i np. wydarzeń sportowych).

Organizacje będą zmuszone reagować na te presje. 

Szanse związane z odpowiedzialnością

Realnie – przedstawiciele organizacji nie mieli jednak gdzie zdobywać wiedzy o wdrażaniu CSR.  

Tą lukę ma zapełnić kurs, który daje instrukcję procesu wdrażania społecznej odpowiedzialności. Postrzegam w nim odpowiedzialność nie jako żmudną konieczność, a raczej szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej organizacji sportowych.

Szansę, którą wybrane organizacje z Polski – jak Warta Poznań czy Legia Warszawa, już wykorzystują. 

Kurs jest skoncentrowany na sektorze sportu, ale daje szerszy pogląd na to, jak aktualnie rozumie się społeczną odpowiedzialność poza sportem. Chodzi w nim o to, aby wiedzieć, z jednej strony jak wykorzystać potencjał organizacji sportowych, z drugiej – rozumieć z jakim bagażem do takiej organizacji przychodzą np. duzi sponsorzy. 

Co zawiera kurs? 

Kurs to około czterech godzin nagrań odpowiadających na dwa podstawowe pytania: 

1) Jak rozumieć społeczną odpowiedzialność? 

2) Jak wdrażać społeczną odpowiedzialność w organizacjach sportowych? 

Kurs zawiera też dodatkowe materiały ułatwiające myślenie i definiowanie CSR w sporcie (np. jego porównywanie wśród podobnych organizacji czy priorytetyzowanie najważniejszych obszarów) czy testy do samodzielnego sprawdzenia wiedzy. Jego ukończenie umożliwia zdobycie certyfikatu. Zachęcam do zapoznania się z jego ofertą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *