W najbliższych miesiącach wraz z Jakubem Kalinowskim będę koordynował opracowywanie strategii / programu rozwoju sportu we Wrocławiu, której wykonawcą jest Fundacja V4Sport. To naturalny krok po przeprowadzonej przez nas w 2019 diagnozie sportu dla miasta Wrocław. Na potrzeby diagnozy opracowaliśmy wtedy kilka ciekawych elementów, jak benchmarking sportu Wrocławia z innymi dużymi miastami w Polsce czy refleksja nad dotychczasową polityką miejską w odniesieniu do roli sportu wyczynowego (i jego wartości publicznej). Przede wszystkim jednak, dzięki wizji w samym mieście, wykroczyliśmy poza tradycyjne myślenie o sporcie jako zjawisku wyizolowanym od innych polityk miejskich, analizując różne wymiary i uwarunkowania do aktywności fizycznej mieszkańców.

Jednym z szczególnie istotnych wniosków w diagnozie była konieczność szerszego udziału w procesie strategicznym (a przede wszystkim w późniejszych działaniach) aktorów spoza tradycyjnie rozumianego obszaru sportu. Innym ważnym wnioskiem była waga uwzględnienia kontekstu promocji sportu i aktywności fizycznej z perspektywy różnorodności wrocławskich osiedli. Diagnoza, jak i doświadczenia innych krajów, obrazowały, że niezwykle ważne jest myślenie o rozwoju miasta poprzez zaadresowanie lokalnych barier i potencjalnych rozwiązań (i zasobów). Te postulaty uwzględniamy w procesie budowania strategii.

Jednocześnie sytuacja w diagnozowanym obszarze od 2019 znacznie ewoluowała w związku z pandemią. Szczęśliwie, w międzyczasie wraz z Fundacją V4Sport realizowałem też dwa istotne badania o wpływie pandemii na aktywność fizyczną dzieci i młodzieży w Polsce:

Te badania wpiszą się w szerszą, wszechstronną analizę wpływu pandemii na obszar promocji aktywności fizycznej i sportu w Polsce. Będzie to pierwsze kompleksowe opracowanie w Polsce, które ma stanowić punkt wyjścia do myślenia o strategii.

Istotne pytania (wyzwania) w rozpoczynającym się procesie strategicznym to:

  • Jak w polskich warunkach zbudować strategię sportu / promocji aktywności fizycznej, która nie będzie wyizolowana od głównych strategicznych celów miasta (a w założeniu – pomoże istotnie je osiągać)?
  • Jak efektywnie zdecentralizować działania w obszarze promocji aktywności fizycznej / sportu w mieście?
  • Jak na poziomie operacyjnym efektywnie zarządzać (koordynować, monitorować) realizacją celów strategii, które w założeniu wymagają współpracy między wydziałami / biurami?
  • W jaki sposób wpisać w strategię rozwoju sportu zarządzanie przestrzenią publiczną?
  • Jak, na poziomie operacyjnym, wykorzystać sport wyczynowy do osiągania wartości publicznej, w tym celów promocji aktywności fizycznej?

O części działań w ramach diagnozy informowaliśmy tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *