Od początku jego obecności w Polsce koordynuję merytoryczną pracę w międzynarodowym projekcie (Active Healthy Kids Global Alliance (AHKGA)), który polega na opracowaniu kompleksowej oceny aktywności fizycznej dzieci i młodzieży. AHKGA to jedno z najpopularniejszych (jeżeli nie najpopularniejsze) w Polsce źródeł informacji o aktywności fizycznej w Polsce.
AHKGA umożliwia regularne porównanie różnych wymiarów aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w Polsce z sytuacją (w 2022) w 57 innych krajach. To praca na najlepszych zastanych danych, a nasz zespół obejmuje badaczy z różnych uczelni. Raport podsumowujący aktualny stan powstawał co dwa lata, a obecnie – co cztery. Analizy stanu dotyczą dziesięciu obszarów dotyczących aktywności fizycznej, sprawności fizycznej czy uwarunkowań do bycia aktywnym.
W 2016 byłem pierwszym autorem raportu z Polski, a w 2018 i 2022 również jego liderem w Polsce. Aktualnie przygotowujemy się do Global Matrix 5.0 (piątej edycji analizy), odbywającej się w 2025 i 2026. Zadanie realizujemy w partnerstwie z Fundacją V4Sports. Pierwsze dwie edycje koordynowałem w ramach Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Tutaj można przeczytać więcej informacji o całym projekcie w ujęciu międzynarodowym – activehealthykids.org.

Historia AHKGA i Global Matrix w Polsce
W 2023 opublikowaliśmy polskojęzyczny raport z badania, w którym skoncentrowaliśmy się na rekomendacjach dla przedstawicieli samorządów i rządu odnośnie poprawy aktualnej sytuacji (do zobaczenia tutaj).
Wcześniejsze raporty publikowaliśmy w 2016 i 2018. W 2025/2026 będziemy opracowywali kolejną (już czwartą) edycję raportu w ramach Global Matrix 5.0.
W analizy zaangażowany jest międzyuczelniany zespół badaczy a swoją wiedzą w obszarze komunikacji wspiera go fundacja V4Sports.
Inicjatywa w Polsce są rozszerza, w 2024 po raz pierwszy opublikowaliśmy też raport o aktywności fizycznej dzieci z niepełnosprawnościami. To co wyróżnia raporty Global Matrix i naszą pracę w Polsce jest próba próba przetłumaczenia złożonych problemów na prosty język i operowanie konkretnymi rekomendacjami.
Stąd też projekt już teraz ma bardzo duży wpływ społeczny, zarówno na polityki publiczne, badania, jak i opinię publiczną. O tym wpływie można przeczytać poniżej.
Wpływ Global Matrix i projektu Active Healthy Kids Global Alliance w Polsce (polityki)
Projekt Global Matrix i raporty dotyczące Polski mają bardzo duży wpływ na polityki i kształtowanie wiedzy o aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w naszym kraju.
- Do wyników raportu odwołuje się w swoich założeniach wiele programów ministerialnych np. Skaut (link), Szkolny Klub Sportowy (link, link), Nowe Technologie w Sporcie (link), Mikro Granty
- Wyników użyto też jako punkt odniesienia w podsumowaniach programów ministerialnych np. Aktywny powrót do szkoły (WF z AWF) (link)
Dzięki przystępności raportów ich wyniki są cytowane np. w interpelacjach poselskich.


Wpływ raportów na badania aktywności fizycznej w Polsce
W raportach zwracamy uwagę na tematy, które szczególnie wymagają pogłębionej analizy i „białe plamy” wiedzy.
- Sugestie z naszego raportu zostały wykorzystane w trakcie opracowywania badań dotyczących oceny stanu aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w Polsce realizowanych przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie a zleconych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki (link)
- Aktualnie, na bazie rekomendacji w raportu Global Matrix 4.0, realizowane są badania porównawcze aktywności fizycznej (zachowań sedentarnych, snu) polskich przedszkolaków w ramach projektu SUNRISE na warszawskim AWF
- Polskie raporty mają 52 cytowania naukowe (2024)
Odniesienia w mediach i innych komunikatach
Wyniki raportu były cytowane przez niemal wszystkie duże media w Polsce. Są odbierane jako rzetelne i ciekawe. Ukazało się już ponad 100 publikacji, które odwołują się do treści raportów. Osobną kategorią są komunikaty korporacyjne, w których wykorzystano wyniki analiz.



Praktyczne wykorzystanie metodologii Global Matrix w pracy w polskim samorządzie
Oprócz tego wykorzystujemy metodologię Global Matrix w projektach dotyczących promocji aktywności fizycznej. Przykładowo, stanowi ona ramę do wypracowywanego we Wrocławiu programu rozwoju sportu (2022) i jego wcześniejszej diagnozy (2019). Stosowałem ją jako ramę do analiz aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w okresie pandemii.
- Zembura, P., i W. Wilk. „Aktywność fizyczna dzieci ze szkół podstawowych na Dolnym Śląsku (w okresie pandemii)”. Wrocław: Szkolny Związek Sportowy Dolny Śląsk, Fundacja V4Sport, Urząd Marszałkowski Dolny Śląsk, 2021. https://www.lo3.wroc.pl/~dszs/doc20_21/_aktywnosc_fizyczna_dzieci%20ze_szkol_podstawowych_na_dolnym_slasku_w_okresie_pandemii_v7.pdf.
- Zembura, P., W. Wilk, i P. Zalewski. „Zmiany zachowań związanych z aktywnością fizyczną dzieci w okresie przedszkolnym w pandemii Covid-19”. Warszawa: Fundacja V4Sport, Fundacja Veolia, 2021.
Artykuły naukowe, które ukazały się w ramach AHKGA w Polsce
- Urbański P., Zembura P, Kwok N., Korcz A. (2024), Physical activity of children and adolescents with disabilities in Poland-First Para Report Card, Journal of Exercise Science & Fitness 22 (2), 111-116
- Zembura P, Korcz A., Nałęcz H., Cieśla E. (2022), Results from Poland’s 2022 report card on physical activity for children and youth, International Journal of Environmental Research and …, 19 (7)
- Zembura P., Korcz A., Nałęcz H., Cieśla E. (2018), Results from Poland’s 2022 Report Card on Physical Activity for Children and Youth, Journal of Physical Activity and Health 15 (s2), s395 – s397
- Zembura P., Goldys A., Nałecz H. (2016), Results from Poland’s 2016 Report Card on physical activity for children and youth, Journal of Physical Activity and Health 13 (s2), S237-S241