Na początku stycznia udało się nam opublikować raport o CSR profesjonalnych klubów sportowych. Jest to pierwsze tak szerokie opracowanie tego zagadnienia. Z dużym zespołem badaczy najpierw opracowaliśmy indeks odpowiedzialności społecznej dostosowany specyficznie do charakterystyki działalności klubów sportowych. Następnie, z jego wykorzystaniem i poprzez wywiady, zebraliśmy informacje o tym, co w obszarze odpowiedzialności społecznej dzieje się w polskich klubach (i co komunikują).
Jedyny projekt, który zbiera podobne dane to Responsiball szwajcarskiej organizacji Schwery Consulting (obecnie Schwery & Cade), w którego aktualizowaniu narzędzia badawczego uczestniczyłem w zeszłym roku. W przeciwieństwie do tamtego projektu prowadząc analizę odpowiedzialności społecznej nie ograniczaliśmy się do analizy zastanych treści, a uwzględnialiśmy uwagi przedstawicieli klubów. Poprzez wsparcie projektu przez organizacje zarządzające ligami oraz patronat honorowy Ministra Sportu i Turystyki proces był też bardziej kolektywny.
Raport i towarzyszący mu podcast można znaleźć TUTAJ.
Projekt postrzegamy jako wstęp do dyskusji o odpowiedzialności społecznej w sporcie w Polsce. Zbieram zatem pomysły m. in. na to:
- Jak ulepszyć narzędzie badawcze?
- Jacy partnerzy powinni zostać zaangażowani w projekt, by miał on możliwie duży wpływ społeczny w przyszłości?
- Które wymiary odpowiedzialności społecznej wymagają pogłębionej analizy?