Wspieram samorządy w budowaniu aktualnej, opartej na potrzebach mieszkańców i popartej naukowo strategii rozwoju sportu i aktywności fizycznej.

Moje istotne doświadczenia w tym obszarze to m. in.:

  • współkoordynowanie opracowania diagnozy i programu rozwoju sportu i aktywności fizycznej we Wrocławiu (2019-22)
  • koordynacja badań o zmianach aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w trakcie COVID-19 dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego
  • praca badawcza przy opracowywaniu dokumentu „Rekomendacje do Kujawsko Pomorskiego. Programu Rozwoju Sport”

W kontekście myślenia o nowoczesnych i efektywnych strategiach sportu w Polsce mam przede wszystkim okazję pracować ze światowymi liderami w zarządzaniu sportem i w promocji aktywności fizycznej w ramach projektów dotyczących:

  • aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w Polsce – gdzie koordynuję w Polsce badania w ramach projektu Active Healthy Kids Global Alliance (AHKGA)
  • dobrego rządzenia (zarządzania) w organizacjach sportowych w ramach projektów National Sport Governance Observer (koordynatorem duńska organizacja Play the Game)
  • odpowiedzialności społecznej profesjonalnych klubów sportowych (który koordynuję w ramach Sportimpakt i Institute for Sport Governance)
  • wykorzystania wartości publicznej (potencjału do oddziaływania społecznego) sportu wyczynowego w projekcie Athletes4Society (koordynatorem belgijski Uniwersytet Vrije w Brukseli)

Innowacyjna praca przy programie rozwoju sportu we Wrocławiu

Szczególnie wartościowym doświadczeniem była dla mnie praca we Wrocławiu, gdyż pierwszy raz w polskim samorządzie przenieśliśmy nacisk na cel upowszechniania aktywności fizycznej mieszkańców, zamiast na sport jako cel sam w sobie. W kompleksowej diagnozie aktywności fizycznej i sportu we Wrocławiu zbieraliśmy dane m. in. dotyczące oceny otoczenia do aktywności fizycznej przez mieszkańców, analizę jakości życia na osiedlach Wrocławia pod kątem aktywności mieszkańców czy prowadziliśmy analizę porównawczą Wrocławia względem innych miast Polski odnośnie efektywności w sporcie wyczynowym i funkcjonującego modelu wspierania sportu. Następnie badaliśmy, jak na krajobraz sportu i aktywności fizycznej wpłynęła pandemia Covid-19.

To umożliwiło opracowanie programu rozwoju sportu jako strategii kompleksowej, wykraczającej poza wąskie spojrzenie na sport jako cel sam w sobie i w ramach wyłącznie kompetencji biura sportu. Przede wszystkim umożliwiło zdefiniowanie modelu wdrażania programu przez wielu interesariuszy. Dzięki temu dokument daje podstawy do realizacji celów społecznych poprzez sport, jak również skoordynowanie realizacji celów powiązanych ze sportem, na które oddziałują działania komórek miejskich i interesariuszy standardowo omijanych w podobnych dokumentach.

O opracowywaniu nowoczesnych strategii promocji aktywności fizycznej i sportu mówiłem między innymi w wystąpieniach na:

  • Konferencji SPORTBIZ (2020) – „COVID-19 a rozwój sportu w miastach – efekty i adaptacje”
  • Kongresie Perły Samorządu (2019) – „Jak promować aktywność fizyczną dzieci i młodzieży w samorządzie terytorialnym”

Zachęcam też do tekstu, który niegdyś opublikowałem na temat opracowywania nowoczesnej strategii rozwoju sportu w polskich miastach w linku i powszechnych błędach w tym procesie.

Zapraszam do kontaktu.